Yararlı Android Studio Kısayolları

Merhaba KodHamur okuyucuları bugün sizlere Android Studio'da kod yazmanızı kolaylaştıracak kısayollardan 5 tane ipucu vereceğim. Fazla lafı uzatmadan başlayalım.

1)Çok Karıştı Bu Kodlar Ne Yapmalıyım ?
Kodumuzun düzenli olması okunabilirliğini arttır bu yüzden düzenli ve temiz kod yazmalıyız. Buradaki kurtarıcı kısayolumuz CTRL+ALT+L

2)Debug Etmek
Arkadaşlar amacımız klavyeyi en verimli ve hızlı bi şekilde kullanmak olsun. Mouse ile debug(derleme) tuşuna tıklamak yerine SHİFT+F10 tuşuna basın ve debug ekranı karşımızda.

3)IntelliSense Etkili Kullanmak
Bu sorunu şöyle anlatıyım. Mesela bir objemiz var ve nokta ile biz içindeki metodlara erişebiliyoruz. Yanlış metodu seçtik ve noktadan sonra eski metodu silmek yerine yine noktadan sonra yeni metodu seçip TAB  tuşuna basmak eski metodun üzerine yazmasını sağlayacaktır. Örnek verelim: Obj.methode1(); -> Obj.methode2()methode1(); Bu durumdan kaçınmak için TAB tuşunu kullanın ve sonuç Obj.methode2(); bu şekilde olacaktır.

4)Alt'ı Kullanınca Şaşıracaksınız
Bazen alt alta bi sürü kod yazmışızdır ve bunlar birbirine benzerlik gösteriyordur ama yanlış yapmışız. Haydaa tek tek bunları seç değiştir sil kopyala yapıştır aboo işler karıştı. Neyse ki ALT bize yardımcı olacak. Alt tuşuna basılı kalıp mouse ile dikey seçip yapıb ve seçim yapılmışken değişiklik yaptıktan sonra seçili alanların aynı anda değiştiğini göreceksiniz. Bi gülümseme oluyor bunu yaptığımda :)

5)Değişken Adını Değiştirmem Lazım
Mesela bir integer tanımladık. int i; Bu i adındaki değişkenimizi bir sürü yerde kullandık ama buna daha güzel daha anlamlı bir ad bulmam lazım dediniz. Bütün koddaki i'leri bulup tek tek mi değiştireceğiz?? Tabiki hayır. Hemen tanımlı olduğu yere gidiyoruz ve mouse ile üzerine gelip seçiyoruz ardından kahramanımız SHİFT+F6  kullanarak bir değişiklik yapıyoruz ve bütün kodda değişimi görüyoruz. Bu aslında REFACTOR işlemidir ve bütün kodunuzda otomatik değişim yapacaktır.Bazen methodlarımız, sınıflarımız, hatta package adlarımızı bile bu kısayolla değiştirmek mümkün.

Bu kısayollar bazen tercihimiz olmayabiliyor fakat kullandıkça çok daha rahat olduğunu ve iş yükünü hafiflettiğini göreceksiniz. Başka bir KodHamuru yazısında görüşmek üzere güzel kodlamalı günler :)

YORUMLAR

ahmed ar
teşekkürler ellerinize sağlık çok yardımcı oldu 👏
4-4 serhat
Cs hack paylasir misin abi
Admin
4-4 Serhat Bey server zaten free databaseyi meşgul etmeyin lütfen :D
Guven Uysal
hayırlı olsun
KodHamuru
teşekkür ederim Güven Bey ;)

Yorum Yap